XIII Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę
LIST SEKRETARZA STANU MSWiA JAROSŁAWA ZIELIŃSKIEGO DO DRUHEN I DRUHÓW OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH W SPRAWIE DODATKOWYCH ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA DZIAŁALNOŚĆ OSP.
Akcja „kręci mnie bezpieczeństwo na wodzie” w Gibach

18 czerwca 2019 roku w Gibach sejneńscy funkcjonariusze Straży Pożarnej wspólnie z policją i pracownikami służby leśnej nadleśnictwa Pomorze przeprowadzili działania informacyjno-edukacyjne w ramach kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „kręci mnie bezpieczeństwo na wodzie”. Na miejscu udzielano porad, apelowano o rozsądek podczas kąpieli wodnych oraz przedstawiano techniki pierwszej pomocy przedmedycznej.

Głównym celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa i porządku na wodach oraz terenach przywodnych. Tematem rozmów było bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku, jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej oraz o czym należy pamiętać korzystając ze sprzętu pływającego. Strażacy opowiadali także między innymi w jaki sposób należy nieść pomoc osobie topiącej się.

 

Opracowanie: mł. ogn. Tomasz Leonowicz
Zdjęcia: KP PSP Sejny
Czysta Hańcza 2019

VIII edycja Czystej Hańczy

15 czerwca 2019 r. Nadleśnictwo Głęboki Bród zorganizowało VIII edycję akcji „Czysta Hańcza”. Posprzątano Czarną Hańczę oraz las przylegający do jej brzegów na odcinku rzeki znajdującym się na obszarze administrowanym przez Nadleśnictwo, tj. od granicy Wigierskiego Parku Narodowego do miejscowości Okółek.

Uczestnikami sprzątania byli w tym roku leśnicy, mieszkańcy okolicznych wsi, strażacy z PSP w Sejnach, wędkarze z PZW Białystok, ratownicy augustowskiego WOPR-u. W tym roku rzekę sprzątały również firmy świadczące usługi turystyczne: „Majorka nad Czarną Hańczą”, „Przedsiębiorstwo Turystyczne SZOT”, stanica wodna PTTK we Frąckach, które udostępniły bezpłatnie kajaki oraz przygotowały posiłek sprzątającym. Nieocenione okazało się wsparcie płetwonurków w głębszych miejscach Czarnej Hańczy. Dzięki nim możliwe było bardzo dokładne oczyszczenie dna rzeki. Pomoc zaoferowała również policja w Sejnach oraz starosta sejneński Pan Maciej Tomasz Plesiewicz – Starostwo Powiatowe w Sejnach było sponsorem worków i rękawic ochronnych niezbędnych do wykonania prac w ramach akcji.

Sprzątanie przebiegło bardzo sprawnie. Oprócz typowych śmieci (plastikowe butelki, metalowe puszki, szkło, torebki foliowe), w tym roku znaleziono eternit, spodenki
i klapki. W akcji uczestniczyło prawie 80 osób, które zebrały ok. 5 m3 śmieci.

Na zakończenie uczestnicy spotkali się przy ognisku przy ognisku na stanicy wodnej PTTK we Frąckach. Atmosfera pikniku sprzyjała podsumowaniom i refleksjom na temat akcji, która stała się już imprezą cykliczną. Z perspektywy kilku lat można stwierdzić, że akcja przynosi efekty i śmieci z każdym rokiem jest coraz mniej. Prowadzone przez nadleśnictwo działania edukacyjne podnoszą świadomość społeczeństwa, a wspólne spotkania integrują zespół i motywują do działania.

Opracowanie: Nadleśnictwo Głęboki Bród
Zdjęcia: Paweł Sawastynowicz
Ćwiczenia „POWÓDŹ 2019” na jeziorze Długim, gmina Krasnopol

W dniu 13 czerwca 2019 r. przeprowadzone zostały ćwiczenia „POWÓDŹ 2019” na terenie powiatu sejneńskiego, gmina Krasnopol. W ćwiczeniach brały udział zastępy i strażacy PSP oraz OSP z powiatu sejneńskiego, suwalskiego, augustowskiego oraz sokólskiego.

Celem ćwiczeń było sprawdzenie przygotowania sił i środków podmiotów KSRG do prowadzenia działań ratowniczych związanych z usuwaniem i ograniczaniem skutków powodzi oraz doskonalenie współdziałania z innymi podmiotami podczas działań ratowniczych.

 

Opracowanie: mł. ogn. Tomasz Leonowicz
Zdjęcia: KP PSP Sejny
Powołanie Zastępcy Komendanta Powiatowego KP PSP w Sejnach

W Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku odbyło się wręczenie aktu powołania. Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jarosław Wendt z dniem 3 czerwca 2019 roku powołał na stanowisko Zastępcy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sejnach st. kpt. Romana Roszkowskiego. Wręczenie aktu odbyło się w obecności Naczelnika Wydziału Kadr bryg. Krzysztofa Konickiego oraz Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sejnach mł. bryg. Artura Przeborowskiego.

Opracowanie: mł. ogn. Tomasz Leonowicz
Zdjęcia: KP PSP w Sejnach
Czysta Hańcza 2019

Plakat – Czysta Hańcza 2019
Wybuch gazu w budynku mieszkalnym

W miejscowości Żwikiele, gmina Puńsk doszło do wybuchu nagromadzonego gazu w budynku mieszkalnym. Gaz ulotnił się z butli z propan butanem zasilającej kuchenkę gazową. W wyniku wybuchu samotnie mieszkający mężczyzna doznał poparzeń rąk oraz twarzy, nadpalone zostały równie jego ubrania. Na miejscu  zdarzenia pomocy udzielał mu zespół ratownictwa medycznego. W budynku w wyniku eksplozji część okien zostało wyrzucone na zewnątrz, pochylona została ściana zewnętrzna budynku, uszkodzona ściana działowa oraz drzwi wewnętrzne i zewnętrzne. Ogniem zajął się róg kanapy, który został ugaszony przez osoby postronne przed przyjazdem zastępów Straży Pożarnej. Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przewietrzeniu całego budynku, skontrolowaniu wszystkich pomieszczeń detektorem wielogazowym pod kątem stwierdzenia zagrożenia. Na miejsce zdarzenia przybył również wójt gminy Puńsk oraz pracownicy nadzoru budowlanego , którzy wydali tymczasowy zakaz użytkowania obiektu. Mieszkaniec posesji nie był w stanie jednoznacznie stwierdzić jak doszło do wybuchu.

Opracowanie: mł. ogn. Tomasz Leonowicz
Zdjęcia: KP PSP Sejny
Powiatowe obchody Dnia Strażaka w Sejnach

W dniu 5 maja 2019 roku w Sejnach odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka pod patronatem Pana Jarosława Zielińskiejgo Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Posła Rzeczypospolitej Polskiej. Inaugurację Dnia Strażaka rozpoczęto od Mszy Świętej w Bazylice NNMP w Sejnach, której przewodniczył st. kpt. ks Wojciech Ejsmont – Kapelan Wojewódzki, a słowo boże wygłosił ks. dziekan Zbigniew Bzdak – Kapelan Powiatowy Straży Pożarnej.

Uroczysty apel odbył się na placu Komendy Powiatowej PSP w Sejnach. Gości przywitał Komendant Powiatowy PSP w Sejnach mł. bryg. Artur Przeborowski. Na uroczystość przybyli dostojni goście: Sekretarz Stanu w MSWiA, Poseł Rzeczypospolitej Polskiej pan Jarosław Zieliński wraz z małżonką Lilianną, Podlaski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jarosław Wendt, władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji współpracujących ze Strażą Pożarną oraz strażacy z Republiki Litwy.

Podczas uroczystości wręczono awanse na wyższe stopnie i stanowiska służbowe oraz medale i wyróżnienia. Obchody uświetnił tradycyjnie występ Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Sejnach.

Organizatorami uroczystości była Komenda Powiatowa PSP w Sejnach oraz Zarząd Powiatowy OSP RP w Sejnach.

Opracował: mł. ogn. Tomasz Leonowicz
Zdjęcia: Robert ZdancewiczUroczyste pożegnanie odchodzącego na emeryturę st. ogn. Zbigniewa Luto

W dniu 30.04.2019r. na placu Komendy Powiatowej PSP w Sejnach odbyło się uroczyste pożegnanie odchodzącego na emeryturę st. ogn. Zbigniewa Luto.

Za wieloletnią służbę dziękował Komendant Powiatowy PSP w Sejnach mł. bryg. Artur Przeborowski oraz Dowódca JRG PSP w Sejnach kpt. Daniel Sapiega. Uroczystość odbyła się w obecności strażaków systemu codziennego, zmianowego, pracowników cywilnych oraz emerytów Komendy Powiatowej w Sejnach.