image_pdfimage_print

16 lipca w Gibach, powiat sejneński, woj. Podlaskie odbyły się  uroczyste obchody 72 rocznicy Obławy Augustowskiej.  Tegoroczne obchody odbyły się w nowej scenerii, zebrani modlili się przy ponad trzystu krzyżach ustawionych z inicjatywy księdza Stanisława Wysockiego ze Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. W obławie będącej zbrodnią komunistyczną przeciwko ludzkości zginęło co najmniej sześciuset działaczy podziemia niepodległościowego.

W lipcu 1945 roku w nieustalonym dotychczas miejscu zginęły osoby zatrzymane w powiatach: augustowskim, suwalskim, sejneńskim i sokólskim. Jest to największa zbrodnia dokonana na Polakach po II Wojnie Światowej. Obława Augustowska nazywana jest też Małym Katyniem.  W Gibach znajduje się pomnik w formie głazowiska na wzgórzu symbolizujący grób Ofiar Obławy Augustowskiej. O godzinie 12.00 odprawiona została tam uroczysta Msza Święta, której przewodniczył Ks. Biskup Romuald Kamiński oraz zostały złożone wieńce i kwiaty.

W uroczystości wziął udział Sekretarz Stanu w MSWiA Wiceminister Jarosław Zieliński a także Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski oraz Zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Andrzej Sobolewski.